W hołdzie „Kusemu” – nocna sztafeta okiem trenera BBL

Punktualnie od 21.06, 21 czerwca ruszył 2.Nocny Bieg Sztafetowy Janusza Kusocińskiego. Biegacze chcieli oddać cześć legendarnemu „Kusemu” w rocznice jego bohaterskiej śmierci.

Bieg został rozegrany uliczkami Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, której wolnym słuchaczem był mistrz olimpijski w biegu na 10 000 metrów z 1932 roku z Los Angeles. I to właśnie w przybliżeniu na dystansie 10 km rywalizowali tego wieczoru biegacze. Każdy miał do pokonania około 2,5 kilometra a w rywalizacji wzięło udział 65 sztafet.

Memorial png czarny

Zwyciężyła sztafeta złożona z absolwentów Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego oraz także byłych zawodników UKS Kusy Warszawa w składzie: Patryk Sołtys, Rafał Kowalczyk, Patryk Aid oraz moja skromna osoba z czasem 37,25. Rywalizacja była bardzo zacięta do ostatniej zmiany, przede wszystkim również była satysfakcja, sportowa rywalizacja i niesamowite emocje, które wywołują właśnie biegi rozstawne.

Sztafeta

 

Jako trener akcji BiegamBoLubię w Ożarowie Mazowieckim osoba Janusza Kusocińskiego jest dla mnie szczególnie ważna, bowiem to właśnie tam legendarny „Kusy” się wychował i stawiał swoje pierwsze biegowe kroki. Trzeba przyznać, że grupa biegaczy z jego rodzinnej miejscowości stawiła się na AWFie bardzo licznie wystawiając aż sześć zespołów sztafetowych. Grupa spisała się na medal i widać, że treningi nie są tylko akcją mającą na celu zachęcenie do wstania z kanapy, ale dają także możliwość zdrowego sportowego rozwoju oraz dołączenia do przesympatycznej biegowej społeczności. A w 2. Nocnym Biegu Sztafetowym Janusza Kusocińskiego właśnie o to chodziło. O wspólny cel, o uczczenie pamięci wielkiego mistrza a przy okazji o świetną zabawę w gronie znajomych.

Organizacja stała na wysokim poziomie. Czuło się atmosferę sportowego święta. Dzięki wyjątkowemu miejscu oraz dzięki dystansowi, który łącznie wynosił około 10 kilometrów czuło się także też ducha tej imprezy, wzniosłość, czuło się, że wszyscy Ci zgromadzeni ludzie pobiegli w hołdzie „Kusemu”. To już trzecia impreza w okręgu warszawskim, której patronuje najlepszy polski biegacz okresu międzywojennego. Po XXVIII Ożarowskim Biegu im. Janusza Kusocińskiego oraz po VI Półmaratonie im. Janusza Kusocińskiego (21.08) w Powiecie Warszawskim Zachodnim, rodzi się nowa, piękna tradycja, tym razem sztafetowa. „Kusy” chyba jest z nas dumny! 

Autor: Maciej Żukiewicz – trener BiegamBoLubię Ożarów Mazowiecki

13497595 1209920435726795 4039736126315520515 o